همه چیز در مورد ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یک وسیله خانگی اساسی است که بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کنند. این دستگاه به طور خودکار لباس‌ها را شسته و آن‌ها را از لطافت و تمیزی برخوردار می‌کند. مزیت اصلی ماشین لباسشویی، صرفه‌جویی در زمان و انرژی است. با استفاده از برنامه‌های مختلف شستشو، می‌توان به طور دقیق تر نیازهای شستشوی لباس‌ها را تنظیم کرد. همچنین، برخی از مدل‌ها از فناوری‌های نوین مانند اتوماسیون و اتصال به اینترنت برخوردار هستند که تجربه استفاده را بهبود می‌بخشند. در نتیجه، ماشین لباسشویی به عنوان یک وسیله مهم در خانه‌ها شناخته می‌شود که به بهبود کیفیت زندگی و ارتقاء بهداشت شخصی کمک می‌کند. استفاده نادرست و یا زیاد از هر وسیله ای می تواند باعث اسیب دیدن و خرابی دستگاه شود. اگر ماشین لباسشویی شما درست کار نمی کند می توانید با متخصصات تعمیر لباسشویی در مشهد تماس بگیرید تا تعمیرات لازم بر روی دستگاه شما انجام شود.

هنگام مقایسه ماشین لباسشویی های مختلف به این نکته توجه داشته باشید که برخی از آن‌ها در عین حال که ویژگی های مشابهی با یک دیگر داشته، اما از نظر قیمت، ظرفیت شستشو، کارایی و نیز سطح سر و صدا با هم تفاوت دارند.

فهرست عناوین

تاریخچه ماشین های لباسشویی

نخستین نسل از ماشین های لباسشویی، مدل سطلی بودند. این مدل لباسشویی ها، دارای ساختاری بسیار ساده بودند، زیرا تنها یک سطل داشتند که درون آن با آب پر می شد، سپس رخت های کثیف به همراه پودر لباسشویی داخل آن ریخته می شد و دکمه استارت را فشار می دادند. پس از آن، فقط با مکانیزم چرخش، لباس ها شسته می شد و بعد از اتمام وقت و خاموش شدن، مجددا باید رخت ها را به صورت دسته شسته و آبکشی می کردند. سپس در نهایت؛ لباس ها در محلی مناسب برای خشک شدن پهن می شد.

اما نسل بعدی ماشین های لباسشویی، تحت عنوان ماشین لباسشویی دو قلو معرفی شد. در این مدل، لباس ها شسته و آبکشی می شدند، سپس باید رخت ها از سبد اول جمع می شدند و در سبد دوم که خشک کن نام داشت، قرار داده می شد. بعد از مرحله خشک کن، لباس ها تقریبا آماده جمع کردن بودند.

در نهایت؛ آخرین نسل ماشین های لباسشویی که ارائه شد و در حال حاضر افراد جامعه در حال استفاده از هستند، ماشین های لباسشویی اتوماتیک بودند.

ماشین لباسشویی چه کاربردی دارد؟

این دستگاه ها، برنامه های مختلفی برای شستشو دارند که برای مصارف مختلف و انواع پارچه از آن ها استفاده می شود. به راحتی رخت های خود را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید، برنامه شستشوی مورد نظر خود را انتخاب کنید، بقیه کارها را به ماشین لباسشویی بسپارید.

دقت داشته باشید که نصب و راه اندازی یا تعمیر لباسشویی حتما نیاز به یک کارشناس یا سرویس کار ماهر دارد، بنابراین در صورت نیاز می توانید با کارشناسان ما در گروه تکنیک سرویس تماس حاصل فرمایید. تراز بودن دستگاه در محل قرار گیری، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، که این کار را می توانید به راحتی و به کمک پیچ هایی که در زیر ماشین قرار داده شده است، انجام دهید.

حتما فاصله 5 سانتی متری دستگاه از دیوار را رعایت کنید. همچنین هنگامی که از لباس شویی استفاده نمی کنید، توصیه می کنیم شیر ورودی آب به دستگاه را ببندید. توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی نباید ماشین لباسشویی خود را در معرض رطوبت، سرما، باران یا نور شدید آفتاب قرار دهید. اگر به دنبال افزایش طول عمر لباسشویی خود هستید، می توانید با خشک کردن مخزن و باز گذاشتن درب لباس شویی بعد از هربار شست و شو، از زنگ زدگی جلوگیری کنید.

معرفی بخش های یک ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی از بخش های مختلفی ساخته شده است که هر کدام وظیفه مشخصی دارند و بخشی از فرایند شستشو و یا خشک کردن البسه را انجام می دهند. در ادامه به طور مختصر بخش های مختلف را معرفی می نماییم:

1. شیر کنترل ورودی آب ماشین لباسشویی

احتمالا مشاهده کرده اید که در نزدیک محل ورودی آب ماشین لباسشویی، یک شیر برای کنترل آب ورودی وجود دارد. زمانی که لباس های کثیف را در داخل ماشین لباس شویی قرار می دهید، این شیر خود به خود باز می شود و با توجه به مقدار البسه، آب وارد دستگاه می کند؛ سپس بعد از اینکه آب مورد نیاز برای شست و شو تامین شد، به صورت خودکار بسته می شود. شیر کنترل آب، در حقیقت دریچه ای الکترونیکی است که می تواند عبور آب سرد و داغ را فراهم کند.

2. پمپ تخلیه یا پمپ آب ماشین لباسشویی

این پمپ به وسیله خود دستگاه، شروع به گردش می کند. پمپ آب در ماشین های لباس شویی، در حقیقت دو عمل را انجام می دهد، گردش مجدد آب در چرخه شستشو؛ و تخلیه آب در چرخه چرخش، کارهایی هستند که توسط این پمپ انجام می شوند. همچنین آب از طریق این پمپ تخلیه می شود.

3. دیگ داخلی ماشین لباس شویی

البسه در داخل دیگ قرار داده می شوند و در همان مکان شسته، آبکشی و در نهایت خشک می شوند. این دیگ همراه با همزن به حرکت در می آید و برای مدت زمان مشخص شده ای، تکرار می شود. دیگ مورد نظر دارای سوراخ های کوچک و ریزی برای تخلیه آب است. همچنین نیروی گریز از مرکز باعث بیرون کشیده شدن آب از لباس ها به دیگ خارجی می گردد.

4. دیگ خارجی ماشین لباسشویی

دیگ خارجی، در حقیقت دیگ داخلی را می پوشاند و در طی فرآیندهای مختلف شست و شوی البسه، از آن پشتیبانی می کند. دیگ خارجی ثابت است و آب از آن پمپ می شود. بعد از اینکه آب به صورت کامل خارج شد، دیگ داخلی مجددا با آب تمیز پر می شود، همزن مجددا شروع به کار می کند تا لباس ها بچرخند. این فرآیند، در حقیقت همان چرخه دوم یا آبگیری است. هدف کلی در این بخش، جدا کردن ذرات مواد شوینده از پارچه می باشد. در نهایت، پس از آب گیری، آب دوباره تخلیه می شود. دقت داشته باشید، در صورتی که دیگ خارجی لباسشویی شما با مشکل مواجه شده است، یا به هر دلیلی نیاز به تعمیر دارید، همین حالا با متخصصین ما تماس حاصل فرمایید.

5. همزن یا دیسک چرخان ماشین لباسشویی

همزن، در مرکز داخل دیگ دستگاه قرار گرفته شده است. همزن در واقع یکی از مهم ترین بخش های ماشین های لباس شویی است. زیرا در واقع عملیات تمیز کردن لباس ها، به وسیله آن انجام می شود. در طی فرآیند شست و شو، همزن به صورت مداوم در حال چرخش است و جریان های چرخشی به صورت قوی در آب ایجاد می کند. دقیقا به همین دلیل است که لباس ها درون دیگ، در حال چرخش هستند. چرخیدن البسه در داخل آبی که حاوی مواد شونده است، سبب می شود ذرات آلوده به راحتی از بات لباس خارج شود. بر همین اساس، همزن اصلی ترین عملکرد را در تماس لباس ها با یکدیگر و همچنین با آب ایجاد می کند.

انواع ماشین لباسشویی

انواع ماشین لباسشویی را می توان براساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی کرد. نوع ماشین لباسشویی را می توان براساس نحوه باز شدن درب، اتومات یا نیمه اتومات بودن، دوقلو یا یک قلو بودن و ... بودن دسته بندی کرد. آنچه در این دسته بندی انواع مختلف ماشین لباسشویی اهمیت دارد، نحوه عملکرد، سرعت عمل، کیفیت و سایر عوامل مهم از این دست می باشند.

مثلاً، ماشین لباسشویی‌های اتوماتیک با نحوه عملکرد کاملاً خودکار، فرایند شستشو را بهبود می‌بخشند و به کاربران این امکان را می‌دهند تا بدون نیاز به مداخله دستی، لباس‌های خود را شسته و تمیز کنند. همچنین، سرعت عمل و کیفیت شستشو نیز از جمله مواردی است که در انتخاب ماشین لباسشویی مهم می‌شود. در حقیقت، انتخاب نوع ماشین لباسشویی باید با توجه به نیازها و ترجیحات فردی انجام شود تا تجربه استفاده بهینه و رضایت‌بخش باشد.

 1. لباسشویی درب جلو: در ماشین لباسشویی درب از جلو امکان شستشوی اقلام بزرگ مثل روتختی وجود دارد و از آنجا که زمان زیادی را به شستن لباس ها اختصاص می دهد، در نتیجه تمیزتر از نوع درب از بالا چرخه شستشوی لباس ها را انجام می دهد. ماشین لباسشویی های درب از جلو در مقایسه با انواع درب از بالا، میزان آب کمتری مصرف می کنند. در مجموع عملکرد ماشین لباسشویی های درب از جلو بهتر است و قیمت آن در مقایسه با نوع درب از بالا؛ به دلیل استقبال و کارایی بهتر نیز بیشتر می باشد.
 2. لباسشویی درب بالا یا پرتابل: این مدل لباسشویی، با مخزنی که آب را پر کرده و با حرکت چرخشی لباس‌ها را می شوید و دارای ویژگی‌هایی است که آن را به یک گزینه راحت و کاربرپسند تبدیل کرده است. این لباسشویی به دلیل سبکی و کوچکی، کاربرد آسان و قیمت مناسب، در مقایسه با مدل‌های دیگر از محبوبیت بیشتری برخوردار است. ظرفیت این نوع لباسشویی 3 تا 7 کیلوگرم است و به دلیل عدم نیاز به خم شدن، امکان اضافه کردن لباس در حین شستشو را فراهم می‌کنند و دستگاه در فرآیند شستشو قفل نمی‌شود. چرخه شستشو در این مدل سریعتر از نوع درب از جلو انجام می‌شود و با کاهش مصرف آب، به صورت همزمان لباس‌های بیشتری را می‌تواند بشوید.
 3. لباسشویی تمام اتومات: تا حدی لباسشویی از آب پر می شود و لباس به روش بلند کردن شسته می شود. لباسشویی های درب شیشه ای کف کمتری ایجاد می کنند. قیمت بسیار بالایی نسبت به لباسشویی های دیگر ندارند. تنظیمات بسیار دارند و با توجه به نوع لباس زمان شست و شو تغییر می یابد.
 4. لباسشویی نیمه اتومات: لباسشویی نیمه اتومات، یک گزینه میانی میان لباسشویی های اتوماتیک و دستی است. در این نوع لباسشویی، کاربر باید لباس‌ها را به صورت دستی درون مخزن قرار دهد و فرآیند شستشو و نقشه‌ی آبپاشی توسط دستورات دستی کنترل می‌شود. این مدل از لباسشویی به دلیل سادگی عملکرد و قابلیت کنترل بیشتر از سوی کاربران تحسین برانگیز است. لباسشویی نیمه اتومات علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب نسبت به لباسشویی‌های اتوماتیک، از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه‌تر است. این مدل با ظرفیت متوسط و کارکرد ساده، گزینه‌ی ایده‌آلی برای کسانی است که به دنبال کاربری آسان، امکان کنترل دستی بیشتر و هزینه کمتر هستند.
 5. لباسشویی دوقلو: این لباسشویی از روش معلق شدن برای شستشو استفاده می کنند. مصرف آب این لباسشویی نسبت به نمونه پرتابل کم تر است و بازدهی بالاتری نسبت به لباسشویی قبل دارد. این نوع لباسشویی سرعت بالایی در چرخش دارد و همین مسئله گاهی باعث پاره شدن و یا چروک زیاد لباس می شود.

 تفاوت ماشین لباسشویی های تمام اتوماتیک با نیمه اتوماتیک

تفاوت ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک با نیمه اتوماتیک در هنگام تصمیم گیری برای خرید آن ها بسیار اهمیت دارد.. مدل نیمه اتوماتیک دارای دو وان مجزا یکی برای شستشو و دیگری برای آبکشی می باشد که از نظر عملکرد کاملا خودکار نیست و به دخالت دست بر خلاف نوع تمام اتوماتیک نیاز دارد. در حقیقت در ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک پس از پایان چرخه شستشو برای تکمیل فرآیند، لباس ها با دست از وان شستشو به وان آبکشی برای خشک کردن منتقل می شوند. اگر چه این ماشین لباسشویی ها نسبت به مدل های تمام اتوماتیک آب و برق کمتری مصرف می کنند، اما برنامه های حالت شستشو آن ها محدود است و به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارند. اندازه ماشین لباس شویی تمام اتوماتیک کوچکتر از نیمه اتوماتیک بوده و از چرخه شستشو متنوعی برای انواع لباس ها برخوردار است. این ماشین لباسشویی ها در مقایسه با نوع نیمه اتوماتیک هزینه اولیه بیشتر، اما هزینه نگهداری کمتری دارند و وزن آن ها نیز بیشتر است.

تفاوت ماشین لباسشویی موتور تسمه دار با گیربکسی

مهم ترین تفاوت ماشین لباسشویی تسمه دار با گیربکسی ، تفاوت در عملکرد به دلیل فناوری ساخت این دستگاه ها می باشد. در ساخت موتور یک ماشین لباسشویی گیربکسی و یا دایرکت درایو از هیچ قطعه متحرکی استفاده نشده و چرخش موتور در این دستگاه به کمک یک آهنربای الکتریکی و در دو جهت انجام می شود. این در حالیست که در دستگاه تسمه دار، موتور ماشین لباسشویی به واسطه تسمه ای که در آن به کار رفته و نیز به کمک قدرت چرخشی و تنها در یک جهت می چرخد.

به همین دلیل ارتعاشات و تکان های ماشین لباسشویی های گیربکسی نسبت به تسمه دار کمتر است و سرو صدا کمتری دارند. از نظر دوام لباسشویی های تسمه دار از عمر کمتری نسبت به نوع گیربکسی برخوردارند و به همین دلیل ارزان ترند و به آسانی می توان مدل های دست دوم آن ها را از بازار تهیه کرد. بهتر است در صورت عیب یابی و تعمیرات انواع ماشین لباسشویی، هر چه سریعتر از دانش افراد متخصص کمک بگیرید؛ زیرا اکثر این افراد در تعمیر و سرویس چندین برند سررشته دارند و می توانند انواع خطاها و مشکلات به وجود آمده در ماشین لباسشویی را پیش از آنکه برایتان هزینه بر باشد، رفع کنند.

مقایسه ماشین لباسشویی ایرانی و خارجی

پاسخ به پرسش ماشین لباسشویی ایرانی بهتر است یا خارجی را از دو دیدگاه مورد بررسی قرار می دهیم. اول اینکه به دلیل تحریم های موجود در بازار، فعالیت رسمی برخی برندهای خارجی با محدودیت مواجه شده و این در حالیست که دسترسی به اجزای ماشین لباسشویی؛ در صورت خرابی و نیاز به تعویض قطعات در این برندها نسبت به سابق بسیار محدود است. بنابراین حتی اگر بهترین برند بازار ماشین لباس شویی را خریداری کرده باشید، ممکن است کمبود قطعات این برند در بازار یک هشدار جدی برای شما به حساب بیاید و یا نتوانید در زمان تحریم، خدمات پس از فروش خوبی را از سوی نمایندگی های آن دریافت کنید.

 از این رو در چنین مواقعی بهتر است تنها به نمایندگی های معتبر، حتی اگر نیاز باشد چند ماهی را انتظار بکشید مراجعه کنید تا از قطعات اصلی، به جای استفاده از قطعات تقلبی و بی کیفیت برای تعمیر ماشین لباسشویی شما استفاده کنند.. به این ترتیب ماشین های لباسشویی ایرانی در حال حاضر و با توجه به کاهش توان اقتصادی اکثریت مردم و نیز به دلیل خدمات پس از فروش واقعی، گارانتی محصولات و تامین قطعات یدکی از محبوبیت بیشتری نسبت به انواع خارجی برخوردار هستند. اگر در انتخاب ماشین لباسشویی ایرانی و یا خارجی دو دل هستید، می توانید از نظرات اکثریت مصرف کنندگان با پرس و جو و یا جستجو در اینترنت جویا شوید و برای انتخاب بهترین ماشین لباسشویی از آن ها کمک بگیرید.

ارزانترین و پرفروش ترین ماشین لباسشویی ایرانی در بازار

اگر ندانید که انتظارات شما از یک ماشین لباسشویی خوب چیست و چنانچه بدون در نظر گرفتن یک سری فاکتورها اقدام به خرید آن کنید، قطعا در آینده از انتخاب خود پشیمان خواهید شد. از این رو چنانچه بودجه محدودی دارید، اما خرید محصول با کیفیت برای شما همچنان در اولویت است، پیشنهاد می کنیم که حتما در هنگام خرید به فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت ماشین لباسشویی؛ نظیر نوع برند و مدل دستگاه، ابعاد و اندازه، تجهیزات و امکانات به کار رفته و جنس دستگاه توجه داشته باشید و به هیچ عنوان کیفیت را فدای هزینه نکنید. جهت درخواست اعزام نصاب و یا تعمیرکار برای ماشین لباسشویی اسنوا در محل، می توانید از طریق شماره های 09159004867 و یا 05132710000 با معتبرترین نمایندگی لباسشویی در مشهد تماس بگیرید و از خدمات 24 ساعته تکنسین مجرب تکنیک سرویس برای رفع فوری مشکل ماشین لباسشویی خود استفاده کنید.

بهترین راهکارهای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

نگهداری منظم و صحیح از ماشین لباسشویی اهمیت زیادی در بهبود عملکرد و افزایش طول عمر این دستگاه دارد. تمیزی و بهداشت ماشین لباسشویی به جلوگیری از ایجاد رسوبات، بوهای ناخوشایند و کاهش کیفیت شستشو کمک می‌کند. پاکسازی منظم اجزای داخلی ماشین، از جمله برنامه‌های شستشو، مخزن آب و درب، از انباشت چربی و کثیفی جلوگیری می‌کند. همچنین، استفاده از مواد شوینده مناسب و انجام سیکل‌های پاکسازی خاص، از کارکرد بهتر و بهره‌وری بالاتر ماشین لباسشویی اطمینان حاصل می‌کند. به‌علاوه، اطمینان از سطح صاف و تمیز درون ماشین لباسشویی، از خرابی و سایش زودهنگام قطعات داخلی جلوگیری می‌کند. در نتیجه، نگهداری دقیق این دستگاه نه تنها به بهینه‌سازی عملکرد آن کمک می‌کند بلکه عمر مفید و کارایی طولانی‌تری نیز فراهم می‌سازد. مهمترین راهکارها برای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی عبارتند از:

1. ماشین لباسشویی خود را متعادل و تراز نگه دارید

برای مراقبت از ماشین لباسشویی، باید به تعادل و تراز آن توجه کنید. لباسشویی در حین کار ممکن است لرزش داشته باشد و قرار دادن آن بر روی یک سطح ناهموار می‌تواند به پایداری و اجزای داخلی آن آسیب بزند. صداهای غیرعادی ممکن است نشان‌دهنده عدم تراز بودن دستگاه یا نیاز به تعمیرات باشد. اطمینان حاصل کنید که هر چهار پایه ماشین لباسشویی با زمین تماس دارند تا از تعادل مناسب اطمینان حاصل کنید. اگر حتی پس از تنظیم پاها همچنان صداهای غیرعادی مشاهده می‌شود، ممکن است نشانگر مشکلات جدی‌تر باشد و توصیه می‌شود با تکنسین متخصص تماس بگیرید.

2. از بار بیش از حد ماشین لباسشویی خودداری کنید

برای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی، از بارگیری بیش از حد آن با لباس پرهیز کنید. اینکه تمام لباس‌های کثیف را در یک بار جمع کنید، ممکن است وسوسه‌آور باشد، اما می‌تواند به جای افزایش کارایی، به دستگاه آسیب بزند. ماشین‌های لباسشویی برای تحمل ظرفیت بار خاصی طراحی شده‌اند که بیش از این مقدار می‌تواند به دستگاه فشار زیاد وارد کند و باعث ساییدگی و پارگی زودرس شود.

همچنین، فضای کافی برای حرکت لباس‌ها در طول چرخه شستشو ضروری است. فضای ناکافی می‌تواند روند شستشو را مختل نموده و باعث شود لباس ها به درستی تمیز نشوند یعنی مواد شوینده در آن باقی بمانند. لذا، توجه به ظرفیت بار توصیه شده ماشین، باعث بهینه کار کردن دستگاه و افزایش طول عمر آن می‌شود.

3. ماشین لباسشویی خود را کمتر از حد مجاز بار نکنید

در حالی که بار بیش از حد ماشین لباسشویی مضر است، کم بار کردن آن نیز می تواند عواقب منفی داشته باشد.  هنگامی که ماشین لباسشویی کم بار باشد، می تواند چرخه شستشو نامتعادل را به همراه داشته باشد و باعث فشار غیرضروری به اجزای داخلی آن شود. از شستن فقط چند جوراب یا پیراهن خودداری کنید و صبر کنید تا حجم بیشتری از لباس‌های کثیف داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید چرخه شستشوی کارآمدتری را تضمین کنید، فشار وارده بر دستگاه را کاهش دهید و طول عمر آن را به حداکثر برسانید. مراقبت از ماشین لباسشویی می تواند به سادگی رعایت این قانون باشد.

4. از مقدار مناسب شوینده استفاده کنید:

استفاده از مقدار مناسب مواد شوینده یکی دیگر از راه های افزایش طول عمر ماشین لباسشویی است زیرا مواد شوینده بیش از حد می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد. مواد شوینده زیاد کف بیش از حد ایجاد کند که می تواند به اجزای داخلی دستگاه مانند پمپ، شیلنگ ها و مهر و موم آسیب برساند. علاوه بر این، این کف اضافی می تواند روی لباس شما باقی بماند و برای پاک کردن کامل آن نیاز به چرخه های آبکشی اضافی دارد. بنابراین، رعایت دستورالعمل های سازنده و استفاده از مقدار توصیه شده مواد شوینده برای هر بار ضروری است.

5.  فیلتر ماشین لباسشویی را به طور مرتب تمیز کنید

فیلتر ماشین لباسشویی نقش مهمی در جذب ذرات بزرگ و زباله از درام و لباس شما دارد. با گذشت زمان، فیلتر می تواند کثیفی، پرز، و باقی مانده های دیگر را جمع کند و بر عملکرد دستگاه تأثیر بگذارد. بنابراین لازم است فیلتر را به طور مرتب بررسی و تمیز کنید. بازرسی و تمیز کردن منظم فیلتر به بهبود کارایی ماشین لباسشویی شما و جلوگیری از گرفتگی یا خرابی احتمالی کمک می کند.

به خاطر داشته باشید که برای دستورالعمل های خاص در مورد نگهداری و مراقبت به دستورالعمل های سازنده و راهنمای کاربر مراجعه کنید. با اجرای این نکات ساده می توانید طول عمر ماشین لباسشویی خود را افزایش دهید. در صورتیکه با اجرای مراحل بالا بازهم ماشین لباسشویی شما با مشکل مواجه شده است و عملکرد درستی ندارد با نمایندگی تعمیر لباسشویی در مشهد تماس بگیرید.

مهمترین نکات در هنگام خرید ماشین لباسشویی

خرید یک ماشین لباسشویی نیازمند ملاحظات مهمی است تا به انتخاب بهینه برسید. ابتدا، باید نیازهای خود را مشخص کنید. آیا به یک لباسشویی تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک نیاز دارید؟ ظرفیت مورد نیاز چقدر است؟ برند و کیفیت ساخت نیز اهمیت دارد؛ برخی از برندها مشهور به مصرف بهینه‌تر انرژی و عمر طولانی‌تر دستگاه هستند.

همچنین، به ویژگی‌های اضافی توجه کنید. آیا مایل به داشتن ویژگی‌های مانند شستشوی سریع، تأخیر در شروع، یا برنامه‌های ویژه هستید؟ قیمت نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. مطالعه نقد و بررسی‌ها از تجربیات دیگران می‌تواند کمک کند.

حتماً به فضای قرارگیری ماشین لباسشویی در خانه توجه کنید. آیا به یک مدل درب از بالا یا از جلو نیاز دارید؟ اندازه و ابعاد دستگاه هم باید با فضای موجود سازگار باشد. با توجه به این ملاحظات و با مقایسه مدل‌ها و انتخاب بر اساس نیازها و بودجه، خرید ماشین لباسشویی مطمئن‌تر و رضایت‌بخش‌تر خواهد بود.

مهمترین نکات در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی

 1. ماشین لباسشویی را در محل خشک و خنک قرار دهید چون گرما و رطوبت باعث کم شدن طول عمر قطعات ماشین لباسشویی می شود. ماشین لباسشویی را در سطح صاف و تراز قرار دهید چون سطح ناهموار موجب لق زدن بدنه و شکسته شدن دیگ ماشین لباسشویی می شود.
 2. ممکن بعد از مدتی ماشین لباسشویی، لباس هاتیان را تمیز نشوید. یکی از اصلی ترین مشکلات جمع شدن رسوب آب سخت و مواد شوینده است.بنابراین ماشین لباسشویی هر از گاهی به تمیزکاری احتیاج دارد. برای پاکسازی و از بین بردن رسوب های آن از مواد جرم گیر ماشین لباسشویی استفاده کنید.
 3. واشر دور ماشین لباسشویی یکی از قطعاتی است که بشدت در معرض آسیب می باشد. معمولا ذرات شوینده و نرم کننده مصرف شده در ماشین لباسشویی در کناره های واشر لاستیکی جمع می شود که باعث کم شدن طول عمر واشر می شود پس بهتر است هر هفته یک مرتبه واشر دور لباسشویی را با دستمال نمناک تمیز کنید.
 4. فیلتر لباسشویی در پایین دستگاه قرار دارد و از ورود آشغال های درشت به مسیر تخلیه جلوگیری می کند. اگر فیلتر را تمیز نکنید آب در دیگه ماشین لباسشویی باقی خواهد ماند. راه حل تمیز کردن آن استفاده از قرص جرم گیر هر شش ماه یکبار است.
 5. یکی از اشتباهاتی که اغلب افراد انجام می دهند بعد از خارج کردن کردن لباس از لباسشویی درب آن را می بندند.باز نگهداشتن درب ماشین لباسشویی بین 15 تا 30 دقیقه باعث خشک شدن رطوبت داخل ماشین و همچنین از رشد باکتری و کپک داخل ماشین جلوگیری میکند.
 6. تمیز نکردن جا پودری باعث رشد باکتری و همچنین تشکیل مواد سمی می شود.که این مواد وارد چرخه لباسشویی و همچنین بدن ما می شود. بنابراین بهتر است هر چند وقت یکبار داخل جا پودری را تمیز کرده تا از بروز مشکلات جلوگیری کنیم.
 7. هر ماشین لباسشویی ظرفیت مخصوص به خود را دارد که روی دستگاه ذکر شده است .اگر حجمی بیشتر از ظرفیت آن لباس ریخته شود باعث خوب نچرخیدن ماشین لباسشویی و آسیب به دستگاه می شود. بهتر است همیشه به اندازه یک سوم ماشین لباسشویی، لباس داخل دیگ قرار دهید چون لباس بعد از خیس شدن وزن زیادی می گیرد.
 8. پیشنهاد می شود هر شش ماه یک بار به وضعیت ماشین لباسشویی خود رسیدگی کنید تا مطمعن شوید مشکلی ندارد اینکار باعث افزایش طول عمر قطعات ماشین لباسشویی می شود.
 9. روی هر ماشین لباسشویی صفحه ای با تعدادی دکمه قرار دارد که می توانید برنامه شست شوی خود را انتخاب کنید و در صورت لزوم دور موتور و میزان دمای آن را تغییر دهید. از فشردن بیشتر دکمه ها اجتناب کنید زیرا اینکار باعث هنگ کردن دستگاه و سوختن برد آن می شود .همچنین از آب یا مایعات برای تمیز کردن صفحه کلید استفاده نکنید.

 ویژگی ماشین لباسشویی خوب

ویژگی‌های یک ماشین لباسشویی خوب می‌توانند تأثیر زیادی بر کارایی و راحتی استفاده داشته باشند. ابتدا، سرعت عمل دستگاه از جمله ویژگی‌های مهم است. همچنین، ظرفیت لود ماشین لباسشویی اهمیت دارد. ماشین لباسشویی با مصرف کمتر انرژی نه تنها به صرفه اقتصادی است بلکه نیز محیط زیست را حفظ می‌کند. مهمترین ویژگی های یک ماشین لباسشویی خوب عبارتند از:

ظرفیت مناسب: یکی از نکاتی که قبل از خرید ماشین لباس شویی باید به آن توجه کنید، تعداد نفراتی هستند که در منزل زندگی می کنند. و آیا اینکه جمعیت خانواده تان رو به رشد است. همچنین به ابعاد لباس ها و پارچه هایی که می خواهید با ماشین لباس شویی بشویید هم دقت کنید.

نوع ماشین لباسشویی: در بازار ماشین های لباسشویی در دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک عرضه می شوند. هر دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در بخش انواع ماشین لباسشویی توضیح داده شد که می توانید متناسب با نیاز خود بهترین نوع را انتخاب و تهیه کنید.

جنس بدنه ماشین لباسشویی: موادی که در ساخت یک ماشین لباسشویی به کار می رود، به شدت روی قیمت و کیفیت کلی دستگاه لباسشویی اثر می گذارد. بخش داخلی ماشین های لباسشویی بیشترین استفاده را دارد، به همین علت به کار رفتن مواد باکیفیت باعث دوام بیشتر آن خواهد شد.

اصلی یا تقلبی بودن ماشین لباسشویی: یک نکته مهم دیگر در خرید ماشین لباسشویی خوب توجه به اصل بودن یه به اصطلاح فیک بودن لباسشویی می باشد. این موضوع را به خاطر بسپارید که هم لباسشویی اصلی و هم تقلبی یک کار را قرار است انجام دهند، اما تفاوت های بسیار زیادی میان آنها وجود دارد.

استفاده بهینه از ماشین لباسشویی

برای استفاده بهینه از ماشین لباسشویی، ابتدا لازم است تا دستگاه را به درستی نصب و تنظیم کنید. اطمینان حاصل کنید که ماشین لباسشویی در سطح صاف و استوار قرار دارد تا از لرزش و نوسانات جلوگیری شود. از ظرفیت ماشین لباسشویی به درستی استفاده کنید و زیادی لباس را در یک چرخه قرار ندهید تا فشار زیادی به دستگاه وارد نشود. همچنین، لباس‌ها را قبل از قرار دادن در دستگاه به دقت بررسی کرده و از اشیاء سخت مانند سکه یا کلیدها خالی کنید.

از برنامه‌های متناسب با نوع پارچه‌ها و آلودگی‌ها استفاده کنید تا به بهترین نتیجه برسید. همچنین، از مواد شوینده مرغوب استفاده کنید تا لباس‌ها به خوبی تمیز شوند و دستگاه در طولانی‌مدت سالم باقی بماند. پس از اتمام چرخه شستشو، لباس‌ها را به سرعت از دستگاه خارج کنید تا زمان خشک شدن آنها طولانی نشود و مانع ایجاد بوی ناخوشایند شود. با رعایت این نکات، می‌توانید از ماشین لباسشویی به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. مهمترین نکات در نحوه استفاده بهینه از ماشین لباسشویی شامل موارد زیر می شود:

پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی؟

مایع لباسشویی و پودر لباسشویی دو گزینه محبوب برای شستن لباس ها میان خانواده های ایرانی هستند. پودر لباسشویی معمولا در مواردی که لباس ها کثیف باشند و نیاز به شستشوی عمیق دارند، مفید هستند و می توانند به تمیز شدن سریع تر لباس ها کمک کنند. با این حال مایع لباسشویی برای شستشوی لباس های حساس و نرم کاربردی تر است. البته در این جا باید به این نکته توجه داشت که هر دوی این گزینه ها برای ماشین لباسشویی مناسب هستند، بنابراین به عنوان یک مصرف کننده، باید بر اساس نیاز خودتان یکی از آن ها را انتخاب کنید تا لباس هایتان بهتر تمیز شوند.

چطور از مایع لباسشویی استفاده کنیم؟

هنگام استفاده از مایع لباسشویی، باید دستورالعمل های روی بسته مایع را مطالعه کنید. معمولا اکثر شرکت های تولیدکننده راهنمای کاملی در این باره روی جعبه مایع نوشته اند. بر روی بسته بندی می توانید تعداد پیمانه های لازم برای هر دوره شستشو را مشاهده کنید. باید مایع را به قسمت مخصوص آن در ماشین لباسشویی اضافه کنید. توجه داشته باشید که اگر مایع لباسشویی را به شکل صحیحی در محل مخصوص آن در ماشین لباسشویی قرار ندهید، ممکن است نتیجه شستشوی لباس های شما خیلی خوب پیش نرود. همچنین ممکن است در صورت اشتباه ریختن مایع لباسشویی، ماشین شما خراب شود و به تعمیر لباسشویی در مشهد نیاز پیدا کنید.

نحوه استفاده از محفظه مواد شوینده ماشین لباسشویی

محفظه مواد شوینده در ماشین لباسشویی، شامل قسمت های مختلفی است که برای ریختن مواد شوینده به کار می روند. برای استفاده درست از این محفظه، بهتر است ابتدا دستورالعمل های مربوط به ماشین لباسشویی خود را مطالعه نمایید. بطور کلی، محفظه مواد شوینده شامل سه قسمت است: قسمت جاپودری، قسمت مایع لباسشویی و قسمت نرم کننده. بنابراین، ابتدا باید نوع ماده شوینده را که می خواهید استفاده کنید، تعیین کنید. میزان مواد شوینده را باید بر اساس وزن لباس ها و نوع آنها تعیین کنید. برای اطمینان از استفاده درست، بهتر است دستورالعمل های مربوط به ماشین لباسشویی خود را مطالعه کرده و در صورت نیاز از توصیه های تولید کننده پیروی کنید.

نحوه استفاده از خشک کن ماشین لباسشویی

خشک کردن لباس ها با استفاده از ماشین لباسشویی، یکی از بهترین ویژگی هایی است که در دل این دستگاه های کاربردی جای گرفته است. روش کارکرد خشک کن ماشین لباسشویی در مدل های قدیمی و جدید، برندهای مختلف مانند ال جی، سامسونگ، اسنوا و ... متفاوت است. این بخش از ماشین لباسشویی معمولا با استفاده از روش هایی مانند چرخاندن سریع لباس و فشار هوا، لباس های شما را خشک می کند.

برخی از ماشین لباسشویی های پیشرفته و مدرن می توانند به صورت هوشمند نوع و وزن لباس های کاربر را تشخیص دهند و به بهینه ترین شکل ممکن عمل کنند. در کنار این موضوع برخی از لباسشویی ها می توانند با استفاده از مکانیزم هایی از چروک شدن لباس در پروسه خشک شدن جلوگیری کنند. مراحل استفاده از خشک کن عبارتند از:

مشکلات شایع در ماشین لباسشویی و راه‌حل‌های آن‌ها

مشکلات شایع در ماشین لباسشویی ممکن است تجربه ناخوشایندی را برای کاربران ایجاد کنند، اما با اطلاعات کافی و روش‌های صحیح می‌توان این مشکلات را برطرف کرد. یکی از مشکلات شایع در ماشین لباسشویی، لرزش و نویز زیاد آن است. این ممکن است ناشی از عدم تعادل دستگاه یا قرار گرفتن روی سطح ناصاف باشد. راه‌حل این مشکل شامل تنظیم مجدد پایه‌ها و قرار دادن ماشین لباسشویی بر روی سطح صاف است.

یک مشکل دیگر ممکن است عدم خروج آب از دستگاه باشد. این مشکل ممکن است به دلیل لوله‌های یا پمپ آب مسدود شده باشد. برای رفع این مشکل، لوله‌ها را بررسی و پمپ آب را تمیز کنید. بوی نامطبوع در ماشین لباسشویی نیز یکی از مسائل متداول است. این مشکل اغلب به وجود برنامه‌های شستشوی ناسازگار یا رطوبت باقی‌مانده در دستگاه برمی‌گردد. راه‌حل شامل استفاده از برنامه‌های مناسب و پس از پایان چرخه، درب و لچک‌های داخلی را باز نگه داشته تا بوی نامطبوع به وجود نیاید. به طور کلی، با مراقبت و نگهداری دقیق از ماشین لباسشویی و اعمال راه‌حل‌های مناسب، می‌توان مشکلات شایع در این دستگاه را به حداقل رساند و از عملکرد بهینه آن بهره‌مند شد. اطلاعات بیشتر در مورد انواع خطاها و مشکلات را می توانید در صفحه عیب یابی و تعمیرات ماشین لباسشویی مطالعه بفرمایید.