تکنیک سرویس | نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در مشهد
تکنیک سرویس

امروزه یخچال ها یکی از اصلی ترین لوازم خانگی به حساب می آیند و تمامی افراد ناچار هستند تا از این دستگاه ها استفاده کنند. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که این دستگاه در حقیقت چیست و چه تاریخچه ای دارد؟ مسلما این دستگاه های الکترونیکی هم مانند سایر دستگاه ها، ممکن است با خرابی رو به رو شوند، اما برای دیرتر خراب شدن، یا استفاده بهتر، پیشنهاد می کنیم ابتدایی ترین مسائل در مورد یخچال ها را بدانید.

یخچال چیست؟

یخچال در حقیقت یک دستگاه برای سرد کردن مواد است، که از بهترین عایق های حرارتی تشکیل شده است تا هوای گرم، از خارج به داخل این دستگاه نفوذ پیدا نکند.

یخچال چه کاربردی دارد؟

همانطور که می دانید، بسیاری از مواد مصرفی که امروزه در دسترس مردم است، خراب می شوند. برای مثال مواد غذایی، داروها و سایر موادهایی از این قبیل هستند، امکان فاسد شدن دارند. بنابراین، برای اینکه از این امر جلوگیری کنید تا مواد مورد نظر شما فاسد نشوند، می توانید از یخچال ها کمک بگیرید.

دمای هوا در داخل یخچال ها بسیار پایین است، و همین سرد بودن هوا؛ باعث می شود مواد غذایی و سایر موادها، دیرتر فاسد شوند. از این رو می توان گفت که یخچال ها، یکی از اساسی ترین نیازهای هر منزل است. از طرفی، یخچال های جدید به دلیل الکترونیکی بودن، ممکن است گاهی اوقات دچار مشکل شوند. بنابراین، در صورت نیاز به تعمیر یخچال در مشهد می توانید با کارشناسان ما در گروه تکنیک سرویس تماس حاصل فرمایید.

تاریخچه یخچال

بهتر است بدانید که "ابن سینا" دانشمند بزرگ و نامدار ایرانی در قرن 11 میلادی، توانست منبرد را اختراع کند. این اختراع به نوعی استارت یخچال نامیده می شود. وی توانست با منبرد، گام بزرگ و تاثیر گذاری در فرآیند تقطیر ایجاد کند، بنابراین پایه ساخت یخچال، همین اختراع ابن سینا بوده است.

 

تعمیرات یخچال

 

نخستین یخچال دنیا

اولین یخچال جهان در سال 1748 میلادی، توسط شخصی به نام "ویلیام کولین" در دانشگاه گلاسکو ساخته شد. این یخچال، طراحی و ساز و کاری بسیاری ساده داشت که سبب شد، دانشمندان دیگری برای ساخت یخچال وارد عمل شوند. پس از گذشت چندین سال و مشاهده نتایج مثبت در این یخچال ها؛ به وسیله آزمایش های مختلف، دانشمندی آمریکایی به نام "الیور ایوانس" توانست یخچالی تولید کند که نسبت به مدل های قبلی، بسیار پیشرفته تر بود. به همین دلیل "الیور ایوانس" را پدر یخچال فشرده می نامند.

با این حال، همچنان یخچالی که بتواند به صورت صحیح، فرآیند کلی را انجام دهد، تولید نشده بود که در نهایت، دانشمند آمریکایی دیگری به نام "ژاکوب برکینز" با ایجاد تغییراتی در طرح های اولیه که دانشمندان قبلی داده بودند، توانست نخستین یخچال جهان را تولید کند. پس از آن، یخچال های جدیدتری برای رفاه حال مردم تولید شد و این تولیدات، با پیشرفت تکنولوژی، روند تکاملی تری به خود گرفت.

اجزا و قطعات تشکیل دهنده یخچال

اکنون که تاریخچه یخچال را متوجه شدید، وقت آن است که با اجزای تشکیل دهنده یخچال های امروزی هم آشنا شوید. اگر بخواهیم اصلی ترین قطعات یخچال های امروزی نام ببریم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • ترموستات
  • کندانسور
  • اوپراتور
  • گاز یخچال
  • کمپرسور

دقت داشته باشید که موارد ذکر شده، همگی از مهم ترین و حیاتی ترین قطعات یک یخچال هستند که اگر هر کدام از آن ها نباشد یا در آن مشکلی بوجود آید، یخچال کار نمی کند.

ترموستات یخچال

رله دما یا همان ترموستات، در حقیقت یک کنترل کننده دمای خودکار است که باید دمای داخلی یخچال را ثابت نگه دارد. کلیه یخچال فریزرها، می توانند دما را تنظیم کنند. بعد از تنظیم، سیستم خنک کننده باید طوری رفتار کند که همیشه دمای داخلی یخچال، در مقدار مشخص شده، ثابت بماند و تغییر نکند. در این مرحله رله وارد عمل می شود و به کمپرسور فرمان می دهد تا کار کند. پس از اینکه کمپرسور شروع به فعالیت کرد، دمای داخلی یخچال به حدی می رسد که مشخص شده است. سپس رله دوباره به کمپرسور دستور خاموش شدن می دهد. دقت داشته باشید که مراحل ذکر شده، روش و ساختار کلی ترموستات یا همان سیستم خنک کننده یخچال بود.

 

تعمیرات یخچال

 

کندانسور یخچال

کندانسور در یخچال فریزرها یا هر وسیله برقی ای که کندانسور دارد، باعث چگالیدن گاز مبرد می شود. همچنین می تواند کنداکس را با خنک کردن گاز مبرد انجام دهد. گاز مبرد، با فشار و دمای بسیار زیاد، از لوله رفت کمپرسور وارد کندانسور می شود، که در این مرحله، معروف به گاز داغ است. پس از آن به مرور زمان، توسط کندانسور، حرارت خود را به محیط منتقل می کند و قبل از اینکه به درایر (فیلتر خشک کننده) و لوله مویی وارد شود، تبدیل به مایع خواهد شد.

اوپراتور یخچال

اوپراتور، یکی از قطعاتی است که برای سرما سازی در یخچال مورد استفاده قرار می گیرد. هر زمانی که متوجه شدید یخچال سرمای کافی را ندارد یا خنک نمی کند، بدون شک این موضوع بی ارتباط با اوپراتور نیست. پس اگر اوپراتور یخچال شما با مشکل مواجه شد و شما قصد تعمیر یخچال در مشهد را دارید، همین الان با کارشناسان ما در گروه تکنیک سرویس تماس حاصل فرمایید.

کمپرسور یخچال

کمپرسور یا همان موتور، یکی از مهم ترین قطعات در هر یخچالی است، چرا که به جرعت می توان از آن به عنوان قلب یخچال یاد کرد. کمپرسور در واقع موتوری است که گاز تبریدی را اطراف سیستم می گرداند و باعث می شود سرما به وجود آید. معمولا افراد کمپرسور را به عنوان یک بطری سیاه در پشت یخچال مشاهده می کنند که تعدادی لوله و سیم از آن خارج شده است. اما با توجه به توضیحات ارائه شده، مسلما کمپرسور، فراتر از این چند لوله و سیم است.

گاز یخچال

به طور کلی، گاز یخچال سیالی است که فرآیند خنک سازی در یخچال های معمولی، صنعتی و فریزر را بر عهده دارد. این گاز می تواند از ترکیب چند گاز شیمیایی یا یک گاز تولید شود. تمامی یخچال ها به وسیله یک سیکل تبریدی (فرآیند فشرده سازی بخار) عمل خنک سازی را انجام می دهند.

کلام آخر

در نهایت توصیه می کنیم هیچوقت غذای گرم یا داغ را داخل یخچال نگذارید، زیرا یخچال باید گرمای محیط داخلی خود را بگیرد و آن را به بیرون انتقال دهد. بنابراین اگر شما مواد گرم یا داغ را در یخچال قرار دهید، باعث افزایش فشار روی کمپرسور خواهید شد. همچنین هرگز نباید درب یخچال را به صورت طولانی مدت باز نگه دارید تا دمای هوای داخلی یخچال با دمای هوای بیرونی، برابر شود. در صورتی که به هر دلیلی نیاز به تعمیر یخچال در مشهد داشتید، همین الان با تکنسین های گروه تکنیک سرویس تماس حاصل فرمایید تا در صورت نیاز کارشناس به محل شما اعزام شود.