تکنیک سرویس | نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در مشهد
تکنیک سرویس
نحوه تمیز کردن یخچال در 3 مرحله ساده و سریع

یخچال یکی از ابزارهای مهم در زندگی روزمره ماست که به ما کمک می کند غذا و نوشیدنی های خود را در شرایط بهداشتی نگهداری کنیم و از فساد آن ها جلوگیری کنیم. با این حال، برای حفظ بهداشت و سلامتی خانواده مان، تمیز کردن یخچال بسیار حائز اهمیت است. یخچال باید به طور دوره ای تمیز شود تا بوی نامطبوع و باکتری های مضر از بین برود. در این مقاله، به روش های تمیز کردن یخچال و نکات مرتبط با آن پرداخته خواهد شد. با دنبال کردن مراحل زیر، می توانید یخچال خود را به شکلی مطمئن و بهداشتی تمیز کنید.

مرحله اول تمیز کردن یخچال: آماده سازی

آماده سازی یخچال قبل از شروع به تمیز کردن آن بسیار مهم است. در این قسمت از مقاله، به گام های آماده سازی برای تمیز کردن یخچال می پردازیم. این گام ها شامل موارد زیر می باشد:

خالی کردن یخچال از مواد غذایی و نوشیدنی ها

ابتدا، باید یخچال را از همه مواد غذایی و نوشیدنی ها خالی کنید. برای این کار، بهتر است قبل از شروع به تمیز کردن، تمامی مواد غذایی و نوشیدنی ها را از داخل یخچال بیرون بیاورید و آن ها را در محل مناسبی نگهداری کنید.

خاموش کردن یخچال و جدا کردن آن از برق

پس از خالی کردن یخچال، باید آن را خاموش کرده و از برق جدا کنید. این کار به شما کمک می کند تا در هنگام تمیز کردن یخچال، در معرض خطر برق گرفتگی نباشید. همچنین، جدا کردن یخچال از برق موجب دسترسی راحت به داخل یخچال می شود. در نهایت، باید منتظر بمانید تا یخچال به دمای اتاق برسد و سپس شروع به تمیز کردن آن کنید.

مرحله دوم: تمیز کردن داخل یخچال

بعد از اتمام مراحل آماده سازی یخچال نوبت به مرحله تمیز کردن داخل آن می رسد. در این قسمت از مقاله، به روش های تمیز کردن داخل یخچال می پردازیم. این کار به منظور حفظ بهداشت و سلامتی خانواده بسیار مهم است. بهتر است در این مرحله از محلول شستشوی ملایم استفاده کنید تا باعث آسیب سطوح یخچال نشود.

 1. پاک کردن قفسه ها و درب ها با محلول شستشوی ملایم
  ابتدا باید قفسه ها و درب های داخلی یخچال را با محلول شستشوی ملایم پاک کنید. برای این کار می توانید از محلول آب و سرکه یا محلول آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید. سپس با یک پارچه تمیز و خشک آن ها را پاک کنید.
 2. پاک کردن فریزر و قطعات داخلی آن با محلول شستشوی ملایم
  در مرحله بعد، باید فریزر و قطعات داخلی آن را با محلول شستشوی ملایم پاک کنید. برای این کار، می توانید از محلول آب و سرکه یا محلول آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید. پس از پاک کردن، با یک پارچه تمیز و خشک آن ها را پاک کنید و دوباره در داخل فریزر قرار دهید.
 3. پاک کردن پایین یخچال و دریچه تخلیه آب با محلول شستشوی ملایم
  پایین یخچال و دریچه تخلیه آب نیز باید با محلول شستشوی ملایم پاک شوند. برای پاک کردن دریچه تخلیه آب، از یک محلول آب و سرکه استفاده کنید. سپس با یک پارچه تمیز و خشک آن را پاک کنید. در نهایت، باید پایین یخچال را با دقت پاک کرده و با یک پارچه تمیز و خشک کنید.

مرحله سوم: پاک کردن بیرون یخچال

پاک کردن بیرونی یخچال نیز بسیار مهم است زیرا به دلیل تماس با آلودگی های محیطی، ممکن است باکتری ها و ویروس ها بر روی سطح بیرونی یخچال باقی بمانند.

 1. پاک کردن درب یخچال با محلول شستشوی ملایم
  ابتدا درب یخچال را با محلول شستشوی ملایم پاک کنید. برای این کار، می توانید از محلول آب و سرکه یا محلول آب و مایع ظرفشویی استفاده نمایید. پس از پاک کردن، با یک پارچه تمیز و خشک آن را پاک کنید.
 2. تمیز کردن بدنه یخچال با محلول شستشوی ملایم
  برای تمیز کردن بدنه یخچال از یک محلول شستشوی ملایم استفاده کنید. برای این کار، می توانید از محلول آب و سرکه یا محلول آب و مایع ظرفشویی استفاده نمایید. در نهایت بدنه را با یک پارچه تمیز و خشک پاک کنید.
 3. تمیز کردن خط لوله های یخچال با محلول شستشوی ملایم
  خط لوله های یخچال نیز باید تمیز شوند تا از باکتری ها و ویروس ها پاک شوند. برای پاک کردن خط لوله های یخچال، می توانید از محلول آب و سرکه استفاده کنید. برای این کار، لوله های یخچال را با محلول شستشوی ملایم پر کنید و سپس با روشن کردن یخچال، محلول را از خط لوله ها عبور دهید. در نهایت، با یک پارچه تمیز و خشک، خط لوله های یخچال را پاک کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه بوی بد یخچال را از بین ببریم؟

مهمترین نکات در تمیز کردن یخچال

یخچال یکی از مهمترین وسایل خانگی است که برای حفظ ایمنی و سلامت خانواده باید به صورت دوره ای تمیز شود. در اینجا به مهمترین نکات و روش های تمیز کردن یخچال اشاره خواهیم کرد:

 • تمامی غذاها و نوشیدنی ها قبل از قرار دادن در یخچال باید به دقت بسته بندی شوند.
 • برای حفظ بهداشت و سلامت خانواده، یخچال باید به صورت دوره ای و به مدت حداقل هفته ای یک بار تمیز شود.
 • برای تمیز کردن داخل یخچال، می توان از محلول آب و سرکه یا محلول آب و مایع ظرفشویی استفاده کرد.
 • برای تمیز کردن بیرونی یخچال، می توان از محلول آب و سرکه استفاده کرد.
 • پس از تمیز کردن، باید یخچال به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه خاموش شود تا به طور کامل خشک شود.
 • قبل از قرار دادن غذا و نوشیدنی در یخچال، باید مطمئن شوید که تمامی سطوح به طور کامل خشک شده باشند.
 • برای حفظ بهداشت و سلامت خانواده، باید تاریخ انقضای غذاها را رعایت کرده و غذاهای منجمد را در درجه حرارت مناسب نگهداری کرد.

بیشتر بخوانید: راهکارهای کاهش مصرف انرژی یخچال

نتیجه گیری

در این مقاله از تکنیک سرویس به نحوه تمیز کردن یخچال در 3 مرحله ساده و سریع پرداختیم. با کمک این راهنما می توانید در مدت زمان کوتاهی با امکاناتی که در خانه دارید یخچال خود را به بهترین شکل ممکن تمیز کنید و از ایجاد بوی نامطبوع در آن جلوگیری نمایید.

از آنجایی که یخچال ها جزء وسایل ضروری در هر خانه ای هستند، پس باید به نحوه عملکرد درست آنها توجه شود. در صورتی که شاهد مشکلاتی در یخچال خود هستید برای تعمیر یخچال در مشهد با نمایندگی تکنیک سرویس تماس بگیرید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان ممکن برای تعمیر یخچال شما در محل حاضر شوند.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.