تکنیک سرویس | نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در مشهد
تکنیک سرویس
راهکارهای کاهش مصرف انرژی یخچال

یخچال ها معمولا جزو لوازم برقی پرمصرف آشپزخانه ما هستند که می توانند هزینه نسبتا زیادی را به قبض برق ما تحمیل کنند. هر چند بسیاری از یخچال های جدید می توانند مشکل مصرف بالای انرژی را تا حد زیادی از بین ببرند اما یخچال های قدیمی همچنان یکی از مشکلات آشپزخانه های امروزی هستند. اگر شما هم به فکر کاهش مصرف انرژی یخچال خانه تان هستید، در این مقاله با ما همراه باشید تا با بهترین راهکارهای کاهش مصرف انرژی یخچال آشنا شوید.

اهمیت کاهش مصرف برق یخچال

در خانه تمام ما وسایل برقی زیادی وجود دارند اما کمتر وسیله ای به صورت ۲4 ساعتی کار می کند و هزینه قبض برق ما را بالا میبرد. هر چند راه حل اصلی کاهش مصرف برق یخچال های قدیمی خرید یک یخچال جدید است اما با راه حل هایی ساده، می توان مصرف انرژی یخچال های قدیمی را هم تا حد قابل توجهی افزایش داد.

اگراین تاثیر مهم هم چشم پوشی کنیم، صرفه جویی در منابع کشور می تواند یکی از مهمترین دلایلی باشد که باید بخاطرش سراغ کمتر کردن مصرف انرژی وسایل آشپزخانه مان برویم.

چه تکنولوژی در یخچال های کم مصرف استفاده شده است؟

در ادامه این مطلب بیشتر درباره مشکلاتی که برفک برای یخچال به وجود می آورد صحبت خواهیم کرد اما خوب است بدانید یکی از مهمترین تکنولوژی هایی که در یخچال های کم مصرف مورد استفاده قرار می گیرد، فناوری فریز بدون برفک و یخ است.

یخ و برفک یکی از مهمترین دلایلی هستند که مصرف انرژی در یخچال افزایش معناداری پیدا می کند و باعث بیشتر شدن پول قبض برق می شود. فناوری سیکل تغییر گاز هم تاثیر قابل توجهی در کاهش مصرف انرژی در یخچال فریزرهای امروزی دارد. این فناوری با تغییر فاز دو گاز درون یخچال (یعنی هیدروکربن و آمونیاک)، به کمتر شدن مصرف برق کمک می کند.

6 عامل موثر در کاهش مصرف انرژی یخچال

عوامل زیادی وجود دارند که می توانند به سادگی باعث افزایش مصرف انرژی در یخچال شوند. برخی از این عوامل پس از خرید یخچال تقریبا غیرقابل پیشگیری هستند اما اگر هنوز یخچال مورد نظر خود را خریداری نکرده اید، می توانید با انتخاب یک یخچال مناسب، این مشکل را حل کنید. البته ما در ادامه بهترین راه حل های کاهش مصرف برق یخچال را با شما به اشتراک می گذاریم.

1- حجم یخچال

حجم یخچال تاثیر زیادی در مصرف آن دارد. بهتر است همیشه پیش از خرید یخچال، به تعداد افراد خانواده تان و میزان خوراکی ها و مواد اولیه ای که درون یخچال قرار می دهید فکر کنید.

2- دمای یخچال

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در مصرف انرژی یخچال، تنظیم اشتباه دمای آن است. نکته قابل توجه این است که معمولا در صورتی که دمای پایینی را انتخاب کنید، قرار نیست به طور معجزه آسایی مصرف انرژی شما کاهش پیدا کند.

بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ یخچال در سرتاسر جهان و محققان حوزه برق و انرژی باور دارند بهترین دما برای اکثر یخچال های خانگی چیزی بین ۲ تا ۴ درجه سلیسیوس است.

3- باز و بسته کردن در یخچال عاملی مهم در افزایش مصرف انرژی و برق

یکی از مهم ترین عامل هایی که از کاهش مصرف انرژی یخچال جلوگیری می کند باز و بسته کردن بیش از حد در یخچال و به طور کلی باز نگه داشتن در آن است. همیشه سعی کنید تا جای ممکن، از باز و بسته کردن بیش از حد یخچال خودداری کنید.

همچنین زمانی که می خواهید خوراکی های مختلف را داخل یخچال بگذارید، باید پیش از هر چیز زمانبندی دقیقی داشته باشید و از باز گذاشتن بیهوده در یخچال خودداری کنید تا در مصرف برق صرفه جویی شود.

4- خورشید بزرگترین دشمن یخچال است!

زمانی که می خواهید موقعیت مکانی یخچال را در آشپزخانه انتخاب کنید، باید به این نکته توجه کنید که یخچال دور از نور خوشید باشد. در صورتی که یخچال آشپزخانه شما در نزدیکی پنجره قرار بگیرد و نور خورشید به آن بخورد، یخچال باید بیشتر از حالت معمول کار کند تا بتواند دمای مورد نظر شما را اعمال کند؛ پس بهتر است برای کاهش مصرف انرژی یخچال همیشه آن را دور از نور خورشید قرار دهید و یا از پرده استفاده کنید.

5- از درست بسته شدن در یخچال و درزها مطمئن شوید

همیشه از درست بسته شدن در یخچال مطمئن شوید. هر چند یخچال های امروزی در صورتی درب یخچال بیشتر از مدت زمانی مشخص باز باشد شروع به هشدار دادن می کنند اما در صورتی که در تا حدی بسته شود که سنسور متوجه باز ماندن در یخچال نشود، ممکن است هیچ هشداری نشنوید.

همیشه مطمئن شوید چیزی باعث باز ماندن در یخچال نشده تا در کاهش مصرف برق یخچال موفق باشید. در کنار این موضوع، سعی کنید هر چند ماه یک بار درزهای در یخچال را چک کنید تا هوای خنک از آن خارج نشود. همچنین بهتر است هر چند سال یک بار لاستیک و نوار درب یخچال را تعویض کنید.

6- به تمیز بودن یخچال دقت کنید

در صورتی که یخچال شما به اندازه کافی تمیز نباشد می تواند باید با مشکلاتی مانند افزایش مصرف انرژی کنار بیایید. گرد و غباری که روی فن های یخچال قرار میگیرد، یکی از اصلی ترین دلایلی است که میتواند باعث بیشتر شدن هزینه قبض برق شما شود.

در کنار تمیز کردن یخچال از گرد و غبار، باید حواستان به تمیز کردن برفک از بخش فریز یخچال هم باشد. برفکها و یخ جزو بزرگترین دشمنان یخچال ها هستند. یادتان باشد اگر یخچال شما جدید و ضدبرفک است و با این حال دچار برفک شده، باید به فکر تعمیر آن باشید.

بهترین راه برای کاهش مصرف انرژی یخچال | خرید یا تعمیر یخچال

با این که تمام این راه ها می توانند تا حدی به کمتر کردن مصرف یخچال کمک کنند اما بهترین راه هایی که می توانید سراغشان بروید، خرید یک یخچال جدید و یا تعمیر یخچال فعلی تان است.

خرید یخچال جدید با توجه به بالا رفتن قیمت ها شاید برای بسیاری از کاربران ممکن نباشد اما راه حل منطقی تر برای کاهش مصرف برق یخچال، تعمیر قطعاتی است که می توانند مصرف برق را افزایش دهند.

معمولا یخچال یا فریزرهای قدیمی می توانند با تعمیر فن، تعویض گاز و ... با کاهش مصرف انرژی و برق به شما کمک کنند.

در صورتی که یخچال یا فریز شما مشکلی دارد که باعث شده مصرف برقش بالا برود و هزینه های شما را بیشتر از قبل کرده، می توانید با صحب کردن با کارشناسان نمایندگی تعمیر یخچال در مشهد و اعزام تعمیرکار حرفه ای، مشکل یخچال خود را از بین ببرید.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.