تکنیک سرویس | نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در مشهد
تکنیک سرویس
نکات و ترفندهای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی

گاهی اوقات به دلیل مرطوب ماندن دیگ ماشین لباسشویی یا استفاده از پودرهای بی کیفیت، باعث می شود که ماشین لباسشویی بوی بد بگیرد. درنتیجه بوی بد ماشین لباسشویی باعث میشود که لباس ها هم بوی نامطلوبی بگیرند که حتی عطر نرم کننده هم این مشکل بو را رفع نکند. برای برطرف کردن این مشکل، روشهای خانگی مختلفی وجود دارد که شامل محلول سرکه، جوش شیرین و سفیدکننده می باشد. این موارد از کاربردیترین روش ها است. در ادامه با ما همراه باشید تا علت و نحوه رفع این مشکل را بررسی نماییم.

بوی بد ماشین لباسشویی از چیست؟

ممکن است بعد از چندین بار استفاده از ماشین لباسشویی، متوجه شوید که لباس ها بوی بد گرفته آند. حتی ممکن است این بو به مرور زمان بیشتر شود. این موضوعی است که برای همه ناراحت کننده می باشد، به همین دلیل است که به دنبال یک راه و چاره ای هستند که از این مشکل رهایی پیدا کنند. اما علت اصلی این بوی نامطبوع از چیست؟ در ادامه به بیان این موضوع می پردازیم.

مهم ترین دلایل بوی بد ماشین لباسشویی

بوی بد ماشین لباسشویی می‌تواند از عوامل مختلفی ناشی شود. در زیر به برخی از دلایل احتمالی بوی بد در ماشین لباسشویی اشاره می‌کنیم:

رشد قارچ ها و میکرواورگانیسم ها در دیگ دستگاه و جاپودری

جاپودری و دیگ ماشین لباسشویی، محیط هایی مرطوب هستند. که این رطوبت این محل هارا برای رشد و تکثیر میکرواورگانیسم ها به خصوص کپک ها محیا می کند. با افزایش تعداد این موجودات ریز ذره بینی، باعث ایجاد بوی بد از ماشین لباسشویی و لباس ها در آن شسته، استشمام می شود.

پر شدن فیلتر پمپ تخلیه و رشد قارچ های میکروسکوپی در آن

از دیگر دلایل ایجاد بوی بد لباسشویی، پر شدن فیلتر پمپ تخلیه است. با پر شدن پمپ تخلیه، باز هم میکرواوگانیسم ها در آن رشد می کنند و باعث بوی کپک آن می شوند.

گرفتگی خروجی آب و مجرای فاضلاب دستگاه

از موارد دیگری که باعث بوی بد لباسشویی به خصوص بوی لجن می شود، گرفتگی مجرای خروجی فاضلاب دستگاه است. در این شرایط آب کثیف، از دستگاه به خوبی خارج نمی شود. در این شرایط لباسشویی معمولا بوی فاضلاب می دهد.

ماندن لباس خیس داخل لباسشویی

بوی خیسی و کپک هم یکی دیگر از انواع بوی بد لباسشویی است که به دلیل باقی ماندن لباس ها یا گیر کردن یک جوراب داخل لاستیک ماشین، ایجاد می شود.

استفاده بیش از حد از شوینده

استفاده بیش از حد از شوینده، باعث می شود که مواد در داخل دیگ ماشین لباسشویی باقی بماند و به مرور زمان باعث ایجاد بوی بد شوند. گاهی از ماشین لباسشویی بوی سوختگی احساس می کنید. این موضوع می تواند نشانه یک ایراد فنی از دستگاه باشد. خرابی درایوها، برد، پریز یا دوشاخه دستگاه است. در این موارد باید یک شخص ماهر دستگاه شما را بررسی و تعمیر نمایندگی لباسشویی الجی در مشهد را انجام دهد.

 

 

چطور بوی بد ماشین لباسشویی اتوماتیک را از بین ببریم ؟

برای از بین بردن بوی بد لباسشویی ، روش های خانگی موثری وجود دارد که بدون آسیب رساندن به دستگاه، مشکل شما را حل می کنند. از جمله:

تمیز کردن جاپودری

اولین کاری که برای از بین بردن بوی بد دستگاه که باید انجام دهید این است که، جاپودری آنرا تمیز نمایید و بعد به سراغ دیگ ماشین لباسشویی بروید. بنابراین با استفاده از دفترچه راهنمای دستگاه، جاپودری را خارج نمایید. اگر به انتهای آن دقت کنید مشاهده خواهید کرد که جرم و کثیفی زیادی در این بخش جمع شده که با استفاده از آب گرم و مایع ظرفشویی آن را کاملا تمیز کنید. بعد از خشک شدن کامل جاپودری دوباره آنرا جا بزنید.

بیشتر بخوانید: 10 علت اصلی باقی ماندن پودر در جاپودری ماشین لباسشویی

استفاده از محلول سرکه سفید

سرکه یکی از پاک کننده های طبیعی است که بوی بد وسایل را بدون آسیب زدن به آن ها از بین می برد. سرکه سفید یک روش خوب برای از بین بردن بوی کپک ماشین لباسشویی است. برای این کار، ابتدا برق ماشین لباسشویی را قطع کنید و مراحل زیر را انجام دهید.

 • یک لیوان سرکه سفید و یک لیوان آب را با هم مخلوط کنید تا یک محلول یکدست ایجاد شود.
 • محلول را داخل ظرف اسپری خالی و تمیز بریزید.
 • محلول را در داخل دیگ، قسمت داخلی درب، همه قسمت های لاستیک ماشین لباسشویی اسپری کنید.
 • با استفاده از یک دستمال نخی تمیز، همه قسمت های داخلی دیگ را تمیز کنید.
 • درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا بوی سرکه از بین برود.

شستشو با جوش شیرین و سرکه

این روش برای از بین بردن بوی نم ماشین لباسشویی، مناسب است، چون همزمان جاپودری و دیگ دستگاه تمیز می شوند. برای استفاده از این روش، مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک چهارم فنجان، جوش شیرین را با یک چهارم فنجان آب مخلوط کنید و آن را داخل جاپودری در قسمت شوینده اصلی بریزید.
 • دو فنجان سرکه را داخل دیگ لباسشویی بریزید.
 • لباسشویی را روشن کنید و آن را روی برنامه شستشوی معمولی مثل MIX یا COTTON تنظیم و روشن کنید.
 • بعد از تمام شدن کار لباسشویی با یک دستمال نرم لباسشویی یا ابر، تمام قسمت های داخل دیگ، واشر و جاپودری را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه جرم گیری ماشین لباسشویی

استفاده از محلول مایع سفید کننده

سفید کننده هم یک شوینده خوب برای از بین بردن میکروب ها و کپک ها است. استفاده از محلول سفیدکننده هم یک روش از بین بردن بوی کپک ماشین لباسشویی است. در این روش باید:

 • برق ماشین لباسشویی را قطع کنید.
 • در داخل یک ظرف ۲۴۰ میلی لیتر آب یک قاشق غذاخوری مایع لباسشویی بریزید.
 • یک دستمال آشپزخانه نخی و نرم را داخل محلول ببرید. آب اضافه آن را بگیرید و تمام سطوح داخلی دستگاه را با آن تمیز کنید.
 • به سراغ لاستیک درب ماشین لباسشویی بروید. با استفاده از محلول، تمام قسمت های لاستیک را تمیز و سعی کنید.
 • تمام جرم و کثیفی ها را از آن پاک کنید.

در طول انجام تمام این مراحل، حتما از دستکش استفاده کنید؛ چون مایع سفیدکننده به پوست شما آسیب می رساند.

بیشتر بخوانید: مایع لباسشویی را در کجای ماشین لباسشویی بریزیم؟

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به نکات و مواردی که برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی است اشاره کرده ایم، اگر برای حل مشکلات لوازم خانگی و تعمیر لباسشویی در مشهد نیاز به کمک یک متخصص و مورد اعتماد داشتید می توانید به سایت تکنیک سرویس مراجعه نمایید.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.